Jak wybrać najlepszy kredyt na mieszkanie?

Kredyt na mieszkanie to dla wielu z nas szansa na kupno własnych czterech kątów. Na naszym rynku jest mnóstwo ofert kredytów mieszkaniowych proponowanych przez różne banki. Jak jednak wybrać ten najkorzystniejszy? Czym się kierować, zapoznając się z ofertami banków, które to mają bardzo bogatą ofertę kredytową. Co wziąć pod uwagę, decydując się na kredyt mieszkaniowy?

Przede wszystkim weźmy pod uwagę to, że kredyt na mieszkanie to bardzo duże obciążenie dla naszych finansów i to na wiele, wiele lat. Wybór więc odpowiedniej oferty jest bardzo ważny.

Kto może dostać kredyt na mieszkanie?

Kredyt na mieszkanie może dostać praktycznie każdy, kto udowodni bankowi, że będzie go w stanie spłacić. Kredyt hipoteczny zależny jest więc w pewnym stopniu od naszych zarobków, ponieważ im są one wyższe, tym większą mamy szansę na kredyt mieszkaniowy.

Na co zwraca uwagę bank?

  Podstawową sprawą dla każdego banku jest nasza zdolność kredytowa, tzn. bank musi ocenić czy stać nas będzie w przyszłości na spłatę kredytu na mieszkanie. W związku z tym bank weźmie pod uwagę:

  1. Okres kredytowania.
  2. Poziom naszych miesięcznych dochodów.
  3. Walutę kredytu.
  4. Nasz ,,wkład własny”, czyli jaką część nabywanej nieruchomości jesteśmy w stanie opłacić z własnych pieniędzy.
  5. W jaki sposób uzyskujemy dochody – czy mamy umowę o pracę na czas nieokreślony, bo taka jest uważana za najbardziej stabilną formę zatrudnienia.
  6. Czy spłacamy jakieś dodatkowe kredyty.
  7. Jak wygląda nasza dotychczasowa historia kredytowa.

  Przemyślmy kredyt na mieszkanie

  Zanim dokonamy wyboru kredytu na mieszkanie, zastanówmy się:
  1. W jakich ratach będziemy go spłacać – równych czy malejących?
  2. W jakiej walucie chcemy go wziąć – w złotówkach czy w obcej walucie?