Pilna pożyczka i… co dalej?

Zepsuła nam się pralka, trafił się nagły wyjazd, zbliżają się święta, a może po porostu wypadła nam jakaś rodzinna impreza? Potrzebne są więc natychmiast pieniądze. Skąd je wziąć? Najlepiej pożyczyć potrzebną kwotę. Tylko kto nam udzieli szybko pilnej pożyczki? Możliwości jest kilka.
Najłatwiej byłoby pożyczyć od kogoś z rodziny. Jednak jeśli chodzi o większą kwotę, nie zawsze jest to możliwe. Szukamy wówczas innych możliwości pilnej pożyczki. Pozostaje nam bank lub jakaś inna instytucja finansowa. Oczywiście musimy dobrze to przemyśleć, ponieważ ma to duże znaczenie od kogo pożyczamy. Zastanówmy się również czy pilna pożyczka to na pewno koniec naszych kłopotów, a może dopiero początek? Banki oraz prywatne firmy pożyczkowe prześcigają się w swoich ofertach. Jednak ,,decyzję do kogo zwrócimy się o pilną pożyczkę musimy dogłębnie przemyśleć” – radzi ekonomista.,, Pamiętajmy, że każdą pożyczkę musimy kiedyś spłacić i to z oprocentowaniem, nieraz bardzo wysokim”.
Gdzie więc udać się po pilną pożyczkę? Na początek spróbujmy do banku, którego podstawowa działalność koncentruje się na udzielaniu kredytów z depozytów pozyskanych od klientów. Ponadto banki działają w granicach określonych prawem. Aby uzyskać pożyczkę w jakimkolwiek banku należy spełniać określone warunki, ponieważ musi mieć on pewność, że pieniądze spłacimy. Najważniejszą informacją dla banku jest to czy mamy zdolność kredytową, tzn. jaką mamy pracę – czy jest to praca na czas określony (byłoby najlepiej), czy nieokreślony ile zarabiamy, ile wydajemy, czy mamy do spłacenia jakieś inne kredyty. Jeśli nasza pilna pożyczka dotyczy niezbyt wielkiej kwoty, czasami wystarczy tylko zaświadczenie o zarobkach.
Są jednak takie sytuacje, że bank odmawia nam pożyczki. A więc mamy zrezygnować z wyjazdu albo przełożyć ślub naszej córki? Nie, po pilną pożyczkę możemy jeszcze udać się do prywatnej firmy pożyczkowej tzw. parabanku. Parabanki finansują pożyczki ze swoich pieniędzy, a więc są one zazwyczaj bardzo wysoko oprocentowane. Ostatnio firmy takie zamieszczają mnóstwo ogłoszeń: w prasie, telewizji, nawet na przystankach i słupach ogłoszeniowych. Ich oferty są bardzo atrakcyjne, aby przyciągnąć jak najwięcej klientów. Często właśnie potrzeba pilnej pożyczki jest tym, z czym udajemy się do parabanku.
– Nie dajmy się jednak naciągnąć i nabrać na superoferty! – przestrzega doradca finansowy, – zastanówmy się czy w tych, na pierwszy rzut oka niezwykle atrakcyjnych ofertach, nie ma pułapek.
Otrzymanie pieniędzy w firmie pożyczkowej jest często bardzo proste – nie potrzeba zaświadczeń z pracy, żyrantów, nikt nie sprawdza naszej zdolności kredytowej. I to też powinno dać nam do myślenia, ponieważ musimy liczyć się z dużymi kosztami spłaty. Uważnie czytajmy wszelkie umowy, zanim cokolwiek podpiszemy. Jeśli czegoś nie rozumiemy, bądź mamy jakieś wątpliwości, zapytajmy kogoś kto się na tym zna.
Każdą pożyczkę powinniśmy przemyśleć i wspólnie w domu przedyskutować, realnie przeanalizować naszą sytuację finansową. Pamiętajmy, że otrzymanie pilnej pożyczki nie oznacza końca naszych kłopotów. Czasami wręcz odwrotnie – dopiero początek.