Uważaj na długoterminowe kredyty gotówkowe

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu długoterminowego warto zapoznać się zarówno z jego wadami, jak i zaletami.

Nie ulega wątpliwości, że kredyty gotówkowe cieszą się bardzo dużą popularnością wśród klientów banków. Do ich zalet możemy zaliczyć między innymi szybkość uzyskania stosunkowo niewielkiej sumy pieniędzy oraz brak wymaganego zabezpieczenia kredytu. Jednak inaczej jest już przy większych kwotach, przekraczających sto tysięcy złotych, gdzie banki wymagają poręczenia lub zastosowania innego zabezpieczenia.

Kredyty gotówkowe mają najczęściej krótki okres spłaty, mieszczący się zwykle w przedziale od trzech miesięcy do sześciu-ośmiu lat, choć zdarzają się też dziesięcio- i dwunastoletnie okresy spłaty. Natomiast kredyty długoterminowe charakteryzują się jak sama nazwa mówi długim okresem spłat wynoszącym i 35 lat, tak jak na przykład kredyty hipoteczne.

Niewątpliwym minusem kredytów zaciąganych na wiele lat są wysokie odsetki, które należy spłacić. Najczęściej kredyt długoterminowy wybierają ci kredytobiorcy, którzy mają kłopot ze zdolnością kredytową. Poprzez wydłużenie okresu spłaty, automatycznie rośnie zdolność kredytowa.

Do wad kredytów długoterminowych możemy zaliczyć między innymi długi okres kredytowania. Przedkłada się on automatycznie na wzrost całkowitej sumy odsetek do spłaty kredytu, a tym samym kredyt staje się droższy, od wariantu gdzie kredyt zaciągnięty jest na tą samą kwotę, lecz na mniejszą liczbę rat i lat. Mniej komfortowe warunki pożyczki. Zwykle kredyty udzielane na kilka lat wiążą się z wyższym oprocentowaniem.

Często też w przypadku tego typu kredytów nie ma możliwości skorzystania z promocji obniżających koszty takiego zobowiązania, jak na przykład anulowania prowizji bankowej. Dlatego też warto się poważnie zastanowić, zanim ostatecznie zdecydujemy, który wariant kredytu wybrać – krótko, czy długoterminowy.