Ile czasu bank rozpatruje wniosek o kredyt mieszkaniowy?

Ile-czasu-bank-rozpatruje-wniosek-o-kredyt-mieszkaniowy?

Z racji tego, że kredyt hipoteczny zaciągany jest na wysoką kwotę, a procedura ubiegania się o niego wymaga dopełnienia wielu formalności, trudno oczekiwać, że bank rozpatrzy nasz wniosek z dnia na dzień. Jak długo będziemy musieli zatem czekać na podpisanie umowy kredytowej? 

Procedura analizy wniosku kredytowego jest złożona i wieloetapowa. Rzadko kiedy zdarza się więc, aby klient miał możliwość podpisania umowy kredytowej już w ciągu kilku czy nawet kilkunastu dni od dnia złożenia wniosku. Najczęściej trwa to ponad miesiąc.

Po co bankom tak dużo czasu?

Złożoną aplikację bank musi dogłębnie przeanalizować. Weryfikacja poziomu dochodów i ich źródła, zapoznanie się z historią kredytową w BIK-u czy aktualnymi zobowiązaniami klienta to kwestie, które kredytodawca musi rozpatrzyć na samym początku. Ten etap jest najmniej czasochłonny. Zwykle już po dwóch-trzech dniach od złożenia wniosku klient otrzymuje wstępną decyzję kredytową.

W dalszej kolejności wykonywana jest wycena nieruchomości, co trwa na ogół kilka dni. Dzięki niej bank pozyskuje wiedzę o wartości domu lub mieszkania, co pozwala przyznać odpowiednią wielkość kredytu. Ponadto w międzyczasie wnioskodawca może zostać poproszony o przedstawienie dodatkowych, brakujących dokumentów, co może z kolei wpłynąć na wydłużenie czasu analiz.

Przygotowanie umowy może trochę potrwać

Do tego momentu, czas analizowania wniosku zajmuje bankowi na ogół kilkanaście dni. Kolejny etap stanowi przygotowanie umowy. Choć wydaje się to zwykłą formalnością, w niektórych bankach uzupełnienie gotowego wzorca umowy może potrwać nawet kilka dni. Dobrze pamiętać o tej kwestii, tak aby nie zaskoczyło nas ewentualne wydłużenie czasu rozpatrywania wniosku. Warto liczyć się także z innymi, trudnymi do przewidzenia utrudnieniami, gdyż przedłużający się czas oczekiwania na umowę kredytową w skrajnym przypadku może spowodować, że nie dotrzymamy terminu aktu notarialnego.