Czy student może dostać kredyt hipoteczny?

Czy-student-może-dostać-kredyt-hipoteczny?

Uzyskanie kredytu hipotecznego przez studenta jest trudne, ale nie możliwe. Czy i na jakich zasada może taki kredyt dostać student?

Wysokie koszty wynajmowania mieszkań sprawiają, że zakup mieszkania w długim okresie czasu może okazać się znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem dla studenta. Zakup niewielkiego mieszkania na obrzeżach miasta przy skorzystaniu z kredytu hipotecznego nie musi być bardzo dużym obciążeniem finansowym, a jednocześnie może zapewnić mniejsze koszty mieszkania w mieście uniwersyteckim.

Kiedy kredyt hipoteczny będzie opłacalny?

Jeśli rata kredytu hipotecznego będzie niższa lub porównywalna z opłatami za wynajem mieszkania, zakup mieszkania jest korzystniejszym rozwiązaniem. Kupione mieszkanie jest własnością kredytobiorcy a pieniądze wpłacane wynajmującemu mieszkanie można przeznaczać na spłatę własnego mieszkania. W mniejszych miejscowościach, w których znajdują się szkoły wyższe koszt wynajmu mieszkania jest mniejszy, ale również ceny mieszkań są mniejsze. Im tańsze jest mieszkanie tym łatwiej jest uzyskać finansowanie z banku w postaci kredytu hipotecznego.

Kredyt na własny rachunek

Student, który pracuje może starać się o uzyskanie kredytu samodzielnie. Wiele banków akceptuje jako źródło dochodów umowy zlecenie czy o dzieło, jeśli praca wykonywana jest na podstawie takich umów dłużej, niż 12 miesięcy u jednego pracodawcy lub zachowana jest ciągłość uzyskiwania dochodów. Przy kredycie hipotecznym zaciąganym na kwotę 200 tys. zł i okresie kredytowania 30 lat rata będzie wynosiła ok. 1 tys. zł. Taki kredyt pozwala sfinansować mieszkanie o wartości ok. 250 tys. zł. Podstawą przyznania kredytu przez bank jest posiadanie zdolności kredytowej. Z tego powodu młodym osobom bywa trudno uzyskać kredyt hipoteczny. Brak zaciągniętych w swoim życiu przez studenta kredytów wpływa na obniżenie scoringu kredytowego. Dochody uzyskiwana z pracy w trakcie studiów również mogą nie być wystarczające, by móc uzyskać w banku odpowiednią zdolność kredytową, która pozwala na uzyskanie kredytu mieszkaniowego.

Kredyt zaciągany z innymi osobami

Osoba studiująca może poszukać ofert kredytów, które pozwalają na zaciągnięcie kredytu z inną osobą. Wiele młodych osób żyje w związkach, które nie są usankcjonowane prawnie. Takie osoby mogą pomyśleć o wspólnym zaciągnięciu kredytu. Innym rozwiązaniem jest przystąpienie do kredytu rodziców. W takiej sytuacji student może być jedyny właścicielem nieruchomości, jak też może być współwłaścicielem wraz z rodzicami. W tym drugim przypadku rodzice są jedynie współodpowiedzialni za spłatę kredytu.