Poznaj oprocentowanie kredytu

Poznaj oprocentowanie kredytu oprocentowanie kredyty oprocentowanie kredytów Chcąc wziąć kredyt niedobrze jest po prostu wejść do najbliższych drzwi pierwszego napotkanego oddziału i złożenie wniosku. Dobrze jest najpierw poznać podstawy mechanizmów związanych z kredytami. Warto zapoznać się z takimi pojęciami jak: oprocentowanie kredytu – nominalne i rzeczywiste, marża, prowizja, a także co zrobić, by jak najbardziej obniżyć koszty kredytu. Każdy bank oczywiście działa na innych zasadach, ale pewne działania mają wspólne. Dowiedzmy się zatem jakie?
Przede wszystkim każdy bank w procesie przyznawania kredytu, lepiej potraktuje swojego stałego klienta. Przez bycie stałym klientem najczęściej rozumie się posiadanie rachunku osobistego w tym banku. Im dłużej tym lepiej, zwłaszcza jeśli mamy na nim regularne wpływy. Wówczas możemy liczyć na to, że oprocentowanie kredytu, o który zawnioskujemy będzie dla nas korzystniejsze.
Drugą możliwości, by obniżyć oprocentowanie kredytu, jest przedstawienie dokumentów potwierdzających zatrudnienie i uzyskiwane dochody. Niby i bez tego w większości banków komercyjnych dostaniemy kredyt, ale zawsze istnieje szansa, że z dodatkowymi dokumentami będziemy postrzegani, jako klient pewniejszy i dlatego dostaniemy korzystniejsze oprocentowanie. Chociażby z racji tego, że nie będziemy musieli ponosić kosztów związanych z ubezpieczeniem.
Niektóre banki dadzą nam jeszcze inne możliwości. Jeśli chcemy, aby oprocentowanie kredytu było niższe, a nie jesteśmy, ani jego klientem, ani też nie mamy przy sobie dodatkowych dokumentów, to możemy na przykład założyć sobie rachunek, co może wpłynąć na obniżenie oprocentowania.
Samo oprocentowanie kredytu jest składową dwóch czynników – marży banku i wskaźnika WIBOR. Mowa tu o oprocentowaniu nominalnym. Oprocentowanie rzeczywiste powiększone jest o dodatkowe koszty związane z naliczeniem prowizji i ubezpieczeń, a także z kwotą kredytu i długością spłaty.